שילוב אנרגית החיים במרכזים רפואיים :

 

קורס לאחיות  מחלקת אונקולוגיה  בבית חולים שניידר לילדים
כתבה בעתון "אבן שוהם" 

"…שרה יקרה, תודה על המפגשים המיוחדים  שחווינו איתך. קבלנו כלים שאפשרו לנו לתמוך בעצמנו ברגעים הקשים במחלקה, לעזור אחת לשנייה, להזין ולהטעין את עצמנו בסיום יום עבודה עמוס. כשהמוביל היה נסתם,כשהמזרק היה צריך להיכנס לווריד דואב קטן וחלש..ראינו האנרגיה המטיבה של הרייקי עושה את הנס הקטן שלה. לפעמים יחד ונגד הציניות שלנו. תלינו במחלקה תמונה גדולה של סיום הקורס  שהענקת לנו – והדבר הנפלא שהילדים במחלקה פנו אלינו לתת להם טיפול מחזק. תודה!"מדברי אחות במחלקה אונקולוגית בית חולים שניידר לילדים. 

רופאה בכירה ברפואה דחופה בית חולים תל השומר דר' מרגנית ששון:

 "אני מברכת על הכלי הזה – זה עוד כלי בארגז כלים שלי. רייקי בשימוש יומימי מבחינתי בחיי היום יום. אני תומכת בעצמי ברגעים של עומס ועייפות מטפלת בילדים שלי ומאפשרת לזה להיות עוד כלי לסיוע גם בבית החולים" 

ר.אחות בבית חולים תל השומר:

"השינוי ניכר אפילו בכניסה למקום העבודה שלי במחשבה שיש לי כלי ואני לא לבד נותנים לי כוח להתמודד טוב עם מצבים במהלך החיים. אני הולכת זקופה יותר ובטוחה יותר עם מצבים במהלך החיים. תודה שלך שרה ותודה לכן חברותי לדרך כי בלעדיכן ובלעדי האור שבכן כל זה לא היה קורה". 

הרצאה למתנדבי חיבוק ראשון- בית חולים תל השומר:

"שרה יקרה, ברצוננו להודות לך על מתן ההרצאה המעניינת והמעשירה
למתנדבות "חיבוק ראשון".
צוות המתנדבות בעמותה מלוות באופן יומיומי תינוקות נטושים ובודדים בבתי החולים ברחבי הארץ. הן ממלאות בהרבה חום ואהבה את החלל שנוצר אצל התינוקות,אוהבות אותם, מחייכות אליהם,מחבקות אותם ודואגות לכל צרכיהם.
בכך שחשפת אותן לשיטות חדשות להעצמתן ולהתמודדות עם הקשיים שבהתנדבות הפכת לשותפה לפעילותן המבורכת ועל כך אנו מודות מעומק הלב."
תודה בשם המתנדבות והתינוקות

מיכל קוריאט יו"ר העמותה  סיון אלמוז פלביץ מנכל"ית העמותה.

     

תרומת ספרים במרכז רפואי קפלן-עמותת פל"א

2014 תרומת ספרים בנתיב העוצמה עם כוח החיים במרכז רפואי קפלן – עמותת פל"א
בתמונה מר אופיר לוי דובר מרכז הרפואי קפלן וסמנכ"ל העמותה ומר זיקרי יו"ר העמותה
(התמונה באדיבות מרכז רפואי קפלן)

כתבה בידיעות תקשורת מודיעין יוני 2014 

סדנאות בקופת חולים מאוחדת


רייקי ומיילדות בבית החולים

מאת: יפה מנדלבאום
אחות במחלקת יולדות ב"ח ביקור חולים
ומאסטר מטפל ברייקי

אני משמשת כאחות במחלקת יולדות בבית החולים "ביקור חולים" זה 15 שנים. בשנים האחרונות למדתי שיטות ריפו אלטרנטיביות שונות וביניהם רייקי- מאסטר. לימוד הרייקי היווה עבורי ציון דרך בחיי. הדבר העיקרי שלמדתי במסגרת לימודי היה להוציא אל הפועל תחושות ואנרגיות שהיו בתוכי ושניהלתי את חיי גם בעבר על פיהם. המוטיב המרכזי הוא להפוך תחושות ורגשות כלפי הסביבה שלי לדבר מאוד מוחשי. הכלים שקיבלתי בלימודים סייעו לי בעזרה לחולות – יולדות במחלקה וכן לצוות העובדים המסור.

השימוש באנרגית הרייקי  והעברת האנרגיות ריפוי לחולים היווה כלי עזר מבורך  בעבודתי במחלקת יולדות. יולדות המגיעות לילדה במיוחד ללידה ראשונה או לאחר שחוו הריון כושל לפני כן, מגיעות כשהן חוות חרדות, חוסר שקט, אי ודאות ולחצים שונים. מטרת הרייקי בשלב זה היא העברת אנרגיה מרגיעה ומרפאה ע"י הנחת ידי על גוף היולדת והבאתה למצב של רגיעה ונינוחות. מצב זה מאפשר לידה נינוחה יותר ופחות טראומתית, תוך השבת שיתוף פעולה טוב יותר בין היולדת לצוות המיידות. לאחר הלידה כאשר יולדת עוברת מחדר לידה למחלקה שלי (יולדות), במידה והיולדת נמצאת בכאבים ובאי שקט דבר שמפריע למתן שתן, גם כאן אני נעזרת ברייקי בהעברת אנרגיות כדי להרגיע את היולדת ולאפשר לה להתאושש בנחת מהלידה.

מותר לציין שכל טיפול ברייקי נעשה לאחר הסכמה מפורשת של היולדת. כידוע הנקה היא האמצעי ההזנה הטוב ביותר של הרך הנולד. יולדת לאחר הלידה עלולה להיתקל בקשיים ביצור החלב וגם כאן אני נעזרת ברייקי להרגעת היולדת כדי לאפשר ייצור חלב באופן סדיר.

במקרה של ניתוח קיסרי, לאחר הניתוח ובמיוחד בניתוחים דחופים ולא מתוכננים, מצב היולדת בחזרתה מחדר הניתוח הוא אי התמצאות מרחב , רעד מקבלת חומרי אלחוש ומצב של לחץ. הרייקי יכול לסייע בידי ולהקל על כאבי היולדת ולאפשר לה להירגע וע"י כך הגוף מפרק ביתר קלות את חומרי האלחוש עם מינימום תופעות לוואי.

במקביל – במסגרת עבודתי במחלקה אני נתקלתי מדי פעם באנשי הצוות ( רופאים ואחיות כאחד) אשר סובלים מבעיות שונות הן כתוצאה מהלחץ בעבודה והן בחייהם האישיים . הרייקי משמש עבורי כלי עזר מופלא לסייע  עבור החולים ולשפר את מצבם בטווח קצר וארוך.

בנימה אישית יותר, הרייקי פתח בפני אפשרויות חדשות לסייע לכל מי שרוצה בכך  ולהגביר את הנתינה שהיא בעצמם עמוד התווך  של עבודתי כאחות ומהווה קו מנחה בחיי. הסיפוק האישי שלי הוא עצם הנתינה וכן התגובות והכרת תודה הן של היולדות והן של הצוות במחלקה. ובמיוחד של מנהל המחלקה דר' חיים יפה, אשר אישרו ועודדו וסייעו לי רבות בעבודתי. 

בברכה יפה מנדלבאום
אחות בבית חולים " ביקור חולים" ירושלים
ומאסטר מטפל ברייקי

* תוכנית "כוח חיים לרפואה" הינה תוכנית ייחודית לשרה מתוקי
שיוזמתה בין השאר זכתה בתואר – "נשים פורצות דרך"
באירועי יום העצמאות 2014